Microsoft: Så er det slut med at tæve løs på Vista

Microsoft vil med målrettet kampagne få kritikerne af Vista til at klappe i med deres kritik. ”Vista er et godt produkt, og nu vil vi vil råbe så højt, at vi bliver hørt,” lyder det fra Vista-chef Brad Brooks.

Artikel top billede

Det kan være svært at finde en passende grimasse for Vista-chef Brad Brooks. "Vista er et godt produkt," siger han. (Foto: Dan Jensen)

Houston, Texas: Windows Vista har fået mange tæsk siden lanceringen i 2006, og nu skal det være slut med at lade konkurrenterne tage ordet og kritistere systemet.

Sådan lyder budskabet fra Microsoft, der på selskabets store partnerkonference, som i disse dage løber af stablen i Houston, Texas, forsøger at gejle sine partnere tilstrækkeligt op til igen at juble over Vista.

Budskabet kom fra Brad Brooks, corporate vice president for de forbruger-relaterede Windows-produkter, efter analysehuse er begyndt at melde, at Vistas overvældende dårlige omdømme kan få direkte konsekvenser for hele Microsoft-forretningen.

”Windows Vista er omgærdet af mange myter. Men vi ved, at sandheden er meget anderledes. Og den sandhed skal vi til at fortælle til alle nu. Nu sætter vi en streg i sandet,” lyder det fra Brad Brooks.

Til det formål afsætter Microsoft derfor ifølge ham et større millionbeløb, der skal bruges til en stor reklame-kampagne, som skal forsøge at sælge budskabet til verden om, at Vista i dag fungerer langt bedre, end rygterne vil vide.

Sikkert er det da også, at Windows Vista ikke fungerede ordentligt, da styresystemet blev lanceret.

Erkender fødsels-vanskelighederne

Dengang væltede det ind med kritik og utilfredse røster over, at den helt nye arkitektur og det kraftigt hævede sikkerheds-nivau i Vista blandt andet krævede besværlig installering af forfærdeligt mange nye drivere.

Det fik mange til at fravælge systemet – ikke mindst virksomheder, der klager over blandt andet de kompatibilitets-problemerne, der har omgærdet systemet.

Microsoft mener, at den svære fødsel i høj grad blev udnyttet af Microsofts ”højtråbende” konkurrenter til at sværte Vista til.

”Men vi ved, at det stille flertal har gode erfaringer og er meget tilfreds med Vista. Faktisk forstår de ikke, hvad al balladen skyldes,” siger Brad Brooks.

Microsoft erkender, at der har været mange fødselsvanskeligheder med Vista. Til gengæld kører systemet nu, som det skal, og den største barriere for det videre salg er derfor myten om Vistas elendighed, mener Microsoft.

Noget er der nu alligevel om snakken. I hvert fald besluttede mægtige Intel fornylig at skippe opgraderingen til Vista for selskabets 80.000 ansatte.

Sikkerhed

En af grundene til, at Vista især i tiden efter lanceringen var en vanskelig dame at danse med, var, at Microsoft havde skærpet sikkerheds-indstillingerne i systemet markant.

Og det har virket, bedyrer Brad Brooks. Systemet har ifølge Brad Brooks nemlig haft 20 procent færre sikkerhedsproblemer end den meget mere populære forgænger, XP, havde i sit første leveår.

Han mener, at kunderne langsomt er begyndt at indse, at Microsoft gennemtvang store ændringer med Vista med et formål.

”Forandringerne var smertefulde. Men nu begynder brugerne at se fordele. Antallet af nedbrud og manglen på drivere er faldet dramatisk, og vi sætter ikke farten ned,” siger han.

Kom dog i gang nu

Den nye agressive kampagne skal ikke mindst tjene til at få budskabet ud om, at de virksomheder, der fravalgte Vista på grund af problemerne, lige så godt kan komme i gang nu.

For som Microsoft tidligere har bedyret, kommer næste Windows-generation, Windows 7, til at bygge på samme platform som Vista.

Overgangen fra Vista og til Windows 7, der ventes på gaden i begyndelsen af 2010, bliver derfor nem, mens overgangen fra XP til Windows 7 til gengæld kan blive vanskelig.

”Vista er en langsigtet investering, der går videre til Windows 7, og det er nu tiden til at foretage den investering,” siger han.

Brad Brooks mener også, at Vista kompatibilitets-problemer er stærkt overdrevne.

For at underbygge påstanden har Microsoft lanceret et såkaldt kompatibilitets-center på nettet. Det er en database med en komplet liste over de enheder, programmer og systemer, som er kompatible med Vista.

”Nu skal vi tilbage på banen. Windows Vista er et godt produkt, og vi er nødt til at råbe så højt, at vores kollektive røst bliver hørt. Bare vent og se. Der kommer et crescendo i de næste måneder, hvor vores budskab skal ud over rampen,” lød budskabet fra Vista-chefen

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S